این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقایسه آزمون آیلتس و تافل

این روز ها کمتر کسی است که اسم آزمون های تافل و آیلتس به گوشش نرسیده باشد، ولی افراد کمی وجود دارند که در مورد این دو امتحان اطلاعات کافی داشته باشند. بارها ممکن است که شنیده باشید آزمون آیلتس سخت تر است و یا آزمون تافل سخت تر است؟ یا برای اپلای کردن در دانشگاه های کانادا آیلتس بهتر است و یا مثلا برای دانشگاه های آمریکا باید تافل داشته باشید. برای مهاجرت به کشور های مختلف کدام مدرک زبان لازم است؟ همه و همه سوالاتی هستند که حتما با آن رو به رو شده اید. 

مقایسه آیلتس با تافل

اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی و ادامه ی تحصیل در خارج از ایران را دارید، یکی از مدارکی که احتمالا باید به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید، مدرک زبان می باشد. دو آزمون تافل و آیلتس از نظر بین المللی بسیار شناخته شده و معتبر هستند. ولی سوال اصلی این جاست که وقت و انرژی خود را برای کدام آزمون صرف کنید. ما در این مقاله به مقایسه آیلتس با تافل می پردازیم و سعی می کنیم تا به تمامی ابهامات در مورد این دو آزمون پاسخ دهیم.

شرکت کردن در یکی از آزمون های آیلتس و یا تافل و گرفتن حداقل نمره مورد نیاز در آن ها نشان دهنده ی این است که شما توانایی های لازم برای درک مطالب درسی در دانشگاه را دارید. آزمون های آیلتس و تافل هر دو جزو معتبرترین آزمون های سنجش دانش زبان بین المللی می باشند ولی ساختار هر دو آزمون با یکدیگر متفاوت است. برای آماده سازی هر دو آزمون نیز روش های متفاوتی مورد نیاز می باشد. پس قبل از تصمیم گیری و انتخاب آزمون مناسب خود باید با ساختار و ویژگی های هرکدام به خوبی آشنا باشید. 

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس IETS مخفف عبارت International English Language Testing System به معنی آزمون بین المللی سنجش زبان انگلیسی می باشد. آزمون آیلتس را می توان در یکی از انواع آیلتس آکادمیک و یا آیلتس جنرال ترینینگ انتخاب کرد. آزمون آکادمیک برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور و اخذ ویزای تحصیلی دارند و آزمون جنرال ترینینگ مناسب متقاضیان مهاجرت به کشور های انگلیسی زبان مانند انگلستان، کانادا، استرالیا و نیوزلند و کار کردن در این کشور ها می باشد.

آزمون آیلتس از 4 قسمت تشکیل شده است که به این ترتیب می باشند: مکالمه، لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ. آزمون آیلتس در بیش از 140 کشور در دنیا معتبر است ولی باید در نظر داشته باشید که برای فرستادن تقاضای ادامه تحصیل در موسسات مختلف حداقل نمره آیلتس مورد نیاز در هرکام متفاوت است.

هنگامی که موسسه و دانشگاه های مورد علاقه خود را انتخاب کردید، می توانید نتیجه ی آیلتس خود را به صورت مستقیم از آیلتس و رایگان به 5 دانشگاه و موسسه ارسال کنید.

تفاوت آیلتس و تافل

آزمون تافل چیست؟

تافل Toefl مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد که به معنی آزمون سنجش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (غیر بومی) است. این آزمون سنجش زبان توسط یک کمپانی آمریکایی به نام ETS طراحی می شود که چهار مهارت ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و لیسنینگ را مورد بررسی و آزمون قرار می دهد. بیش از 900 دانشگاه در حدود 130 کشور آزمون تافل را یکی از مدارک پیش نیاز خود اعلام کرده اند. این آزمون به دو صورت نوشتاری و آنلاین قابل اجراست که در ایران آزمون Toefl IBT که همان آزمون آنلاین و کامپیوتری است برگزار می گردد. به دلیل اینکه این آزمون یک آزمون آمریکایی است، احتمال اینکه موسسات و دانشگاه های آمریکا، آزمون تافل را ارجح بدانند، بیشتر است.

مقایسه آزمون تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS)

هر دو آزمون آیلتس و تافل به صورت متعدد در طول سال برگزار می شوند و هزینه ی هر دو آن ها تقریبا برابر و در حال حاضر حدود 3 میلیون تومان می باشند.(آزمون تافل در ایران حدود 500 هزار تومان گران تر است.) هر دو آزمون تقریبا در تمام شهر های بزرگ ایران برگزار می شوند. هر دو آزمون از چهار قسمت اسپیکینگ (مکالمه) ، لیسنینگ (شنیداری) ، ریدینگ (خوانداری) و رایتینگ (نوشتاری) تشکیل شده اند. البته در نظر داشته باشید که تافل تماما از سوالات چندگزینه ای تشکیل شده ولی آیلتس به صورت مجموعه ای از انواع سوالات طراحی می شود.مدت زمان آزمون آیلتس دو ساعت و چهل و پنج دقیقه است ولی آزمون تافل ممکن است تا 4 ساعت به طول بینجامد.

اطلاعات کلی در مورد آزمون های تافل و آیلتس را می توانید در جدول زیر به صورت مفید و خلاصه مشاهده بفرمایید:

 آزمون تافل آزمون آیلتس
قیمت آزمون با توجه به محل برگزاری آزمون متفاوت است. هزینه این آزمون در ایران حدود 3500000 تومان می باشد.با توجه به محل برگزاری آزمون متفاوت است. هزینه ی این آزمون در ایران 3050000 تومان می باشد.
طول آزمون4 ساعت2 ساعت و 45 دقیقه
ترتیب قسمت های مختلف آزمونریدینگ: 60 تا 80 دقیقه
لیسنینگ: 60 تا 90 دقیقه
اسپیکینگ : 20 دقیقه
رایتینگ: 50 دقیقه
لیسنینگ: 30 دقیقه
ریدینگ: 60 دقیقه
رایتینگ: 60 دقیقه
اسپیکینگ : 11 تا 14 دقیقه
(آزمون اسپیکینگ می تواند تا یک هفته قبل از آزمون های دیگر گرفته شود.)
لهجه هایی که ممکن است در آزمون با آن ها مواجه شویدآمریکایی (آمریکای شمالی)، بریتیش، نیوزلندی، استرالیاییاسترالیایی، کانادایی، نیوزلندی، بریتیش، آمریکایی
مراکز برگزار کننده آزمونبیش از 4500 مرکز آزمون در سراسر دنیا 13 مرکز برگزار کننده در ایرانبیش از 1100 مرکز در بیش از 140 کشور دنیا 21 مرکز برگزار کننده در ایران
آزمون چند بار در سال برگزار می شود؟بیش از 50 بار در سال برگزار می شود48 آزمون در طول سال برگزار می شود
معیار نمره دهی آزمون0 تا 120 نمره کل از 120 داده می شود و هر کدام از مهارت ها از 30 نمره محاسبه می شوند.0 تا 9 در هر کدام از مهارت ها از 9 نمره و یک نمره کل هم از 9 به زبان آموز داده می شود. “9 band score”
میانگین نمره مورد نیاز توسط دانشگاه های معتبر آمریکا786.3
آیا دوره های آمادگی این آزمون در موسسه گاما وجود دارد؟بله ، گاما با سابقه ای طولانی در همراهی زبان آموزان در مسیر آیلتس دوره های متنوعی را برای متقاضیان محترم تدارک دیده است.بله ، با توجه به تقاضای زبان آموزان طراحی می گردد.

 مقایسه تفاوت آیلتس با تافل؟! بین تافل و آیلتس کدام آزمون را انتخاب کنیم؟

اکنون می خواهیم به صورت کامل به مقایسه ی قسمت های مختلف امتحان تافل و امتحان آیلتس بپردازیم:

مقایسه قسمت مکالمه آزمون آیلتس و تافل

در بین قسمت های مختلف دو آزمون، تفاوت بسیار بزرگی وجود دارد. اگر صحبت کردن به صورت رو در رو برای شما راحت تر از صحبت کردن در یک میکروفن است، احتمالا آزمون آیلتس برای شما مناسب تر باشد.

 قسمت اسپیکینگ آزمون آیلتس حدود 11 تا 14 دقیقه زمان می گیرد و مانند یک گفت و گوی معمولی برگزار می گردد. در روز آزمون شما و آزمون گیرنده، تنها در یک اتاق حضور دارید و صدای شما در طول مصاحبه ضبط می گردد. در ابتدای آزمون سوالاتی کلی در مورد زندگی، شهر، خانواده، تحصیلاتتان و غیره سوالاتی از شما پرسیده می شود. در مرحله ی بعد یک سوال بر روی یک کارت به شما داده می شود و یک دقیقه وقت دارید تا خود را برای پاسخ دهی آماده کنید. سپس حدود 1 تا 2 دقیقه در مورد سوال صحبت می کنید. در این قسمت از آزمون، ممتحن فقط به شما گوش می کند. در مرحله ی سوم و آخر مکالمه مجددا گفت و گویی بین شما و ممتحن از موضوعات عمومی و کلی برقرار می گردد.

آزمون مکالمه (اسپیکینگ) تافل از 6 قسمت تشکیل شده است که هرکدام حدود 20 دقیقه زمان می برد. در دو قسمت از 6 قسمت از شما خواسته می شود تا نظر خود را در مورد یک موضوع کلی و روزمره بیان کنید. این همان قسمت مجزای بخش اسپیکینگ می باشد. باقی قسمت های آزمون مکالمه به صورت ترکیبی با قسمت لیسنینگ (شنیداری) و ریدینگ طراحی می گردد. این به این معنی است که شما باید به موضوعی گوش دهید (بخش لیسنینگ) و یا در مورد موضوعی بخوانید (بخش ریدینگ) و سپس پاسخی را با توجه به آن ها در نظر بگیرید. در هر قسمت مدت زمانی برای آماده کردن پاسختان در نظر گرفته شده است و پس از آن شما پاسخ مورد نظرتان را در میکروفن می گویید. 

مقایسه قسمت شنیداری آزمون آیلتس و تافل

در قسمت شنیداری آزمون آیلتس باید در حین گوش دادن به صوت لیسنینگ، به 10 سوال پاسخ دهید. موضوع سوالات لیسنینگ آیلتس از موضوعات روزمره انتخاب می گردد مثل موقعیت های مختلف که در محیط های تحصیلی و یا کاری با آن ها مواجه می شویم. انواع مختلفی از سوالات که شامل سوالات جای خالی، کامل کردن جملات، درست و غلط و غیره است، در آیلتس مشاهده می شود. لیسنینگ آیلتس تنها نیم ساعت طول می کشد.

لیسنینگ آزمون تافل حدود یک ساعت زمان می برد. در قسمت شنیداری امتحان تافل 4 تا 6 لیسنینگ پخش می شود و زبان اموز باید با توجه به شنیده های خود به سوالات پاسخ دهد. زبان آموز باید بتواند مفهوم و موضوع لیسنینگ را دنبال کرده و متوجه شود. همچنین باید با توجه به صوت گوش داده شده متوجه احساس و اهداف فرد گوینده بشود. دو نوع صوت مختلف در بخش شنیداری تافل وجود دارد: حالت گف و گو و حالت سخنرانی

مقایسه قسمت نوشتاری آزمون آیلتس و تافل

قسمت رایتینگ در هر دو تست تافل و آیلتس، شامل دو بخش است. در رایتینگ آزمون آیلتس، در قسمت اول به شما یک جدول یا نمودار داده می شود و بیست دقیقه فرصت دارید تا در یک انشا کوتاه در مورد آن بنویسید. در دومین قسمت از آیلتس، به شما یک موضوع داده می شود تا در مدت زمان 40 دقیقه حداقل 250 کلمه در مورد آن بنویسید. شما باید یا در مورد بحثی که در سوال به آن اشاره شده است بنویسید و یا درمورد نظر شخصی خودتان در رابطه به سوال.

رایتینگ آزمون تافل به این صورت است که در ابتدا یک متن کوتاه در رابطه با موضوعی خوانده می شود و به یک سخنرانی 2 دقیقه ای در رابطه با آن گوش داده می شود. سپس از زبان آموزان خواسته می شود تا بین 300 تا 350 کلمه در پاسخ به سوالی که در رابطه با موضوع است، بنویسند. در قسمت دوم رایتینگ از شما خواسته می شود تا یک انشا کوتاه دیگر بنویسید.

مقایسه قسمت خوانداری آزمون آیلتس و تافل

هر دو آزمون های تافل و آیلتس در قسمت خوانداری یا ریدینگ خود از متون آکادمیک استفاده می کنند و در ادامه با طرح سوالاتی میزان درک شما از متون را می سنجند.

در رایتینگ آیلتس، شما با سه بخش که جمعا 40 سوال را مطرح می کنند، مواجه خواهید شد. تنوع سوالات در آیلتس زیاد است و از سوالات کوتاه جواب، پر کردن جاهای خالی و غیره تشکیل می شوند. توانایی زبان آموز در سریع خوانی، پیدا کردن جزئیات در متن خوانده شده، درک بحث های منطقی و متوجه شدن نظر و یا هدف نویسنده از متن در این بخش سنجیده می گردد.

در رایتینگ تافل، بین سه تا پنج قسمت وجود دارد که تمامی سوالات آن ها چند گزینه ای خواهند بود. بعد از خواندن هر متن باید به حدود 12 تا 14 سوال پاسخ داده شود. در سوالات رایتینگ تافل ممکن است معنی کلمات خاصی خواسته شود و یا در درک مطلب، فهم نظر نویسنده و یا پیدا کردن عبارت غلط مورد سنجش قرار بگیرد.

برای هرکدام از متون چه در ریدینگ آیلتس و چه در ریدینگ تافل 20 دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

مقایسه نحوه نمره دهی در آزمون تافل و آیلتس

آزمون آیلتس توسط افراد تصحیح می شود و بین 1 تا 9 نمره برای هر قسمت اختصاص داده می شود. نمره ی کلی و یا overall band score نیز بین 1 تا 9 اعلام می گردد. اگر در هرکدام از مهارت ها نمره ی دلخواهتان را کسب نکنید به صورت مستقیم بر روی نمره ی کل تاثیر می گذارد. با نمره ی آیلتس به راحتی می توان سطح دانش زبان انگلیسی هر فرد را مشخص کرد. نمره ی 1 به اصطلاح non user برای کسی است که هیچ اطلاعاتی در مورد زبان انگلیسی ندارد و فقط چند کلمه نا مرتبط به زبان می آورد. نمره ی 9 به اصطلاح expert user متعلق به افراد مسلط به زبان در حد بسیار عالی می باشد.

آزمون تافل توسط هر دو افراد و سیستم تصحیح اتوماتیک، تصحیح می گردد. بارم بندی نمرات برای تافل کمی متفاوت است. برای هر سوال یک نمره در نظر گرفته می شود و نمره ی کل از 120 نمره اعلام می شود. برای هر کدام از مهارت ها نمره ای بین 0 تا 30 اعلام می گردد. به همراه نتیجه ی امتحان تافل، یک برگه بازخورد عملکردی نیز ارسال می گردد. این گزارش میانگین عملکرد شرکت کنندگان معمولی در تافل را اعلام می کند تا بتوانید راحت تر عملکرد خود را مقایسه کنید.

در هر دو آزمون آیلتس و یا تافل، حداقل 10 روز طول می کشد تا نتیجه ی امتحان اعلام شود.

 تفاوت بین تافل و آیلتس | تافل بهتر است یا آیلتس؟

به طور کلی اگر سوالات چند گزینه ای را ترجیح می دهید و دوست دارید که در میکروفن صحبت کنید و یا قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارید، آزمون تافل برایتان مناسب تر است. اما اگر با صحبت با یک فرد دیگر به جای میکروفن راحت تر هستید و ترجیح می دهید که تنوع سوالات زیاد باشد و قصد مهاجرت به کانادا را دارید، آزمون آیلتس برایتان مناسب تر است.

برنامه کلاسهای موسسه گاما
ثبت نام درکلاسهای آنلاین
اینستاگرام موسسه گاما

سوالات خودرا با کارشناسان گاما مطرح کنید،در سریعترین زمان پاسخگوی شما خواهیم بود ،جواب به صورت پیامک اطلاع داده خواهد شد

0


پرسش و یا دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد