این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

محاسبه نمره آیلتس

ممکن است برای خیلی از افراد سوال باشد که امتحان آیلتس چگونه تصحیح و نمره دهی می شود. ما در این مقاله این موضوع را کاملا برای شما روشن خواهیم کرد.

همانطور که می دانید آزمون آیلتس شامل چهار بخش Reading ، Speaking ، Writing ، Listening می باشد. نمره دهی بخش های مختلف این آزمون برای امتحان آکادمیک و جنرال کمی تفاوت دارد.

قسمت اول آزمون یا همان بخش شنیدن 40 سوال وجود دارد. محتوای بخش خواندن آیلتس برای دو آزمون متفاوت است. برای هر دو بخش آزمون هر جواب درست 1 نمره دارد و نمره ها از 40 در آخر به سیستم نمره دهی آیلتس از 0 تا 9 برگردانده می شوند. نمرات به صورت ضریب صحیحی از عدد 0.5 گزارش می شوند. می توانید از جدول زیر برای محاسبه نمره آیلتس آزمایشی استفاده کنید. 

تصحیح مکالمه آیلتس

دو بخش دیگر آیلتس یا همان مهارت صحبت کردن و نوشتن آیلتس توسط ممتحن یا examiner نمره دهی می شوند. او سعی می کند تا مطابق جداول زیر سطح شما را با یکی از نمرات تطبیق دهد.

 

جدول اسپیکینگ آیلتس

نحوه محاسبه نمره اسپیکینگ ایلتس

 

جدول رایتینگ Task1 آیلتس

نحوه محاسبه نمره رایتینگ آیلتس

جدول رایتینگ Task2 آیلتس

دانلود جدول اسپیکینگ

جدول رایتینگ Task1 آیلتس

جدول رایتینگ Task2 آیلتس

 ممتحن برای محاسبه یا  evaluate کردن نمره ی شما از چهار معیار استفاده می کند:

  • روان صحبت کردن و منسجم صحبت کردن Fluency and Coherence
  • انتخاب واژگان Lexical Resource (i.e. vocabulary)
  • تنوع قواعد و درستی قواعد Grammatical Range and Accuracy
  • تلفظ Pronunciation

شما در هریک از این معیار ها یک band score یا نمره از 0 تا 9 گرفته و نمره ی کلی یا overall band score شما میانگین این چهار نمره می باشد.

قسمت اول (Fluency and Coherence) مربوط به این است که چقدر روان و مسلط صحبت می کنید و نظر هایتان چگونه تشکیل شده اند و به هم ربط داده شده اند. مثل یک دریاچه که آرام و روان در حال حرکت است. آیا روان صحبت می کنید یا تردید می کنید.

قسمت دوم (Lexical Resource) یعنی کلمات و عباراتی که استفاده می کنید. در این قسمت ممتحن تنوع و متناسب بودن کلماتی را که استفاده می کنید و اینکه طبیعی و درست از آن ها استفاده کنید را در نظر می گیرد.

قسمت سوم (Grammatical Range and Accuracy) تنوع و صحیح بودن گرامری است که استفاده می کنید.

قسمت چهارم (Pronunciation) این که چقدر طبیعی صحبت می کنید را محاسبه می کند و این که چقدر قابل فهم صحبت می کنید.

 

چگونه در مهارت مکالمه آیلتس band7 بگیریم؟

 محاسبه نمره آیلتس

محاسبه نمره آیلتس

برای محاسبه نمره آیلتس خود می توانید وارد لینک زیر شده و نمره ی خود را محاسبه کنید.

نحوه محاسبه نمره آیلتس  

اعتراض بر روی نمره آیلتس

تمام آزمون دهندگان آیلتس در صورت ناراضی بودن از نمره خود می توانند تقاضای بررسی مجدد بدهند. به این پروسه Re-mark گفته می شود. نمرات توسط افراد متخصصی که اطلاعی از نمرات هیچ کدام از بخش های آیلتس آزمون دهنده ندارند، تصحیح می شود. اگر نمره شما تغییر کرده باشد به مرکز امتحان شما اطلاع می دهند و کارنامه جدید برای شما صادر می شود.

هزینه و زمان تقاضای بررسی مجدد نمره

به مدت 6 هفته یا 42 روز از تاریخ امتحان کتبی فرصت دارید تا تقاضای بررسی مجدد آزمون آیلتس را در موسسه امتحانی خود ثبت کنید. در صورت نیاز به اعلام اعتراض باید مبلغ 176 دلار استرالیا یا 1206000 تومان را پرداخت کنید.لازم به ذکر است که در صورت تغییر نمره مبلغ به طور کامل به شما بازگردانده می شود.

اعلام نتیجه به طور معمول بین 2 تا 21 روز به طول می انجامد.

 

سوالات خودرا با کارشناسان گاما مطرح کنید،در سریعترین زمان پاسخگوی شما خواهیم بود ،جواب به صورت پیامک اطلاع داده خواهد شد

0


پرسش و یا دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد